Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej z każdym rokiem nabiera coraz większego wymiaru komercyjnego. Choć objawia się to w wielu aspektach, najbardziej widoczna pozostaje kwestia prezentów i przeznaczanych na nie kwot. "Ile włożyć do koperty?", "Jaki budżet przeznaczyć na prezent?" - to pytania, które zadaje sobie prawie każdy zaproszony na komunię gość.

Reklama

Odpowiedź nie jest łatwa, tym bardziej że temat wciąż budzi spore kontrowersje, które powracają każdego roku i ożywają ze zdwojoną siłą. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie: ile osób, tyle opinii. Jedni uważają, że najlepiej zapłacić "za talerzyk". Inni, że mniej niż 500 zł dać po prostu nie wypada, a jeszcze inni - że nawet tysiąc złotych nie wystarczy. Czy to rzeczywiście konieczne? Być może prezent powinien być przede wszystkim... pamiątką?

Ile do koperty?

Najprostsza odpowiedź na to brzmi: tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Warto jednak wiedzieć, ile daje się zwyczajowo - zwłaszcza że sytuacja zmienia się z roku na rok. Najczęściej dalsza rodzina i pozostali goście wkładają do koperty nie więcej niż 300 zł. Na wyższe kwoty decyduje się bliższa rodzina - od 300 do 500 zł.

Co zrozumiałe, najwięcej wręczają rodzice chrzestni. Tutaj wkładane do koperty sumy zaczynają się od 500 zł, a zatrzymują na kwocie 1500 zł. Wszystko zależy jednak od zamożności chrzestnych i ich aktualnej sytuacji finansowej. Ale nie tylko: duże znaczenie mają także konkretne zwyczaje panujące w danej rodzinie czy miejsce zamieszkania (na większe sumy decydują się mieszkańcy małych miejscowości i wsi).

Reklama

Prezent zamiast pieniędzy

Największą popularnością wśród prezentów na komunię cieszą się łańcuszki, medaliki i bransoletki z religijnymi symbolami.

Wybór podarków w tym zakresie jest bardzo duży. Dość powiedzieć, iż producenci biżuterii często przygotowują specjalne linie komunijnych prezentów. W sieci salonach Apart i na Apart.pl znajdziemy wiele najróżniejszych kolekcji: od złotych i srebrnych kolczyków z linii Apart Kids Collection, poprzez aniołki zdobione emalią, a kończąc na motywach disnejowskich. Motywy z ulubionych bajek i filmów? Dlaczego nie!

Kolekcje jubilerskich sklepów nie ograniczają się jedynie do medalików i krzyżyków. Komunijna seria Apart to także pióra i długopisy, a nawet monety. Na szczególną uwagę zasługują jednak zegarki, choćby  przyozdobione pomysłowymi grafikami modele AM:PM Kids. Przeznaczone są one zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Wyposażony w dotykowy wyświetlacz LCD smartwatch zachęci do ruchu i aktywnej zabawy. Dodatkowo dzięki powiadomieniom ze smartfona pomoże rodzicom pozostać z dzieckiem w stałym kontakcie. Zegarki AM:PM Smartwatch dla dzieci są kompatybilne zarówno z Androidem, jak i iOS.

Alternatywą dla biżuterii może być elegancki różaniec. Na nieco droższe podarki często decydują się z kolei rodzice chrzestni. To choćby rower, elektryczna hulajnoga, laptop, smartfon lub innego rodzaju gadżet. Dalsi krewni chętnie wybierają coś tańszego: książkę lub grę planszową.

Jeśli wybór prezentu sprawia trudność...

Zakup konkretnego, materialnego prezentu wiąże się jednak z koniecznością trafienia w gust obdarowywanej osoby. Bezpiecznym rozwiązaniem (oraz alternatywą dla gotówki w kopercie) z pewnością będzie więc voucher.

To świetny pomysł zwłaszcza dla najmłodszych, którzy pasjonują się sportem: karnet na ściankę wspinaczkową, gokartowy tor, wejściówka do stadniny koni... Opcji jest mnóstwo i bez problemu trafimy na taką, która spełni oczekiwania dziecka.

Wartą rozważenia opcją pozostaje ponadto karta podarunkowa z dedykacją bądź spersonalizowany bon jubilerski, jakie znajdziemy choćby w sieci salonów Apart i na Apart.pl. Wybór konkretnego prezentu zostanie wówczas w rękach dzieci lub ich rodziców.

Kolejnym oryginalnym pomysłem, który warto przemyśleć, będzie konto oszczędnościowe z wpłaconą wcześniej konkretną kwotą. Tym bardziej że w przyszłości można na nie wpłacać kolejne sumy z okazji urodzin, imienin lub innych ważnych wydarzeń.

Niezależnie od tego, na jaki prezent się zdecydujemy, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by podarek obdarowywaną osobę ucieszył nie tylko w momencie otrzymania. Powinna to być pamiątka na całe życie wywołująca wspomnienia z tego ważnego dnia, jakim bez wątpienia jest Pierwsza Komunia Święta.


Artykuł z ekspozycją partnera