Reklama

Prezentacja partnera

Dorota to imię pochodzenia greckiego, które powstało z połączenia słów doron (dar) i theos (bóg) i oznacza: ta, która przyszła na świat jako dar boży. Imię Agata narodziło się z kolei od słowa agathos, co oznacza osobę dobrze urodzoną i szlachetną. Z kolei Regina oznacza królową, ponieważ imię to pochodzi od słowa łacińskiego. Trudno jednak uznać, iż każda Agata to kobieta szlachetna, a Regina - dumna i wyniosła jak królowa. Mimo to istnieje szansa, iż imię będzie miało wpływ na nasze życie, choć w nieco innym wymiarze, niż można by sądzić.

Przyszłość zapisana w imieniu?

Reklama

Imię już od czasów starożytnych pełniło bardzo ważną funkcję: pozwalało na rozróżnianie ludzi oraz umożliwiało zwrócenie się do konkretnej osoby (w bezpośredniej rozmowie lub podczas opowiadania o kimś). Imiona powstały więc z pobudek czysto praktycznych: by jednoznacznie kogoś określić i ułatwić sobie komunikację. Z czasem jednak imiona zaczęły pełnić o wiele głębszą rolę: w pewnym sensie określały daną osobę oraz wyrażały wolę rodziców, co do przyszłości dziecka. I tak dla przykładu Bogusława miała być pobożna, Matylda - odważna w walce, a Olga - szczęśliwa.

Przypadkowe nie było ponadto zjawisko, gdy przed laty rodziny inteligenckie bądź wywodzące się ze świata artystycznego wybierały tradycyjne i popularne imiona, a z niższych warstw społecznych - oryginalne czy wręcz pretensjonalne. Dlaczego? Ponieważ uważały, iż w ten sposób poprawią los swojego dziecka, podczas gdy rodziny majętne nie musiały tego robić. Nawet jeśli w praktyce nie okazywało się to prawdą, z pewnością rozumowanie tego typu było obecne.

Rodzice byli więc przekonani, iż dzięki imieniu mogą wpłynąć na los dziecka (nie bez powodu też osoba, która zostaje papieżem, przyjmuje nowe imię - zmienia się bowiem jego rola). Wiara ta zawiera się choćby w łacińskim przysłowiu nomina sunt omina, które oznacza "imiona są wróżbami". Co ciekawe, treść powiedzenia wydaje się aktualna do dziś. Psychologowie nieustannie prowadzą bowiem różnego rodzaju badania nad tym, jak imię wpływa na nasze życie.

Imię niejedno ma znaczenie

Badaniom nad wpływem imienia na życie poświęcił się - uznawany za prekursora w tej dziedzinie - psycholog Albert Mehrabian. Choć znany jest on przede wszystkim z prac nad istotą komunikacji niewerbalnej w relacjach międzyludzkich, twierdził również, iż wybrane przez rodziców imię może działać na korzyść bądź niekorzyść dziecka. Innymi słowy, konkretne imiona błyskawicznie kojarzą się z sukcesem i prestiżem, inne - z popularnością, a jeszcze inne - przywołują skojarzenia negatywne. Mehrabian uważał, że najlepiej w tym sensie wypadają imiona tradycyjne, a gorzej rzadkie czy wręcz dziwne.

Reklama

Konotacje imion są kwestią w dużym stopniu indywidualną. U jednej osoby imię Krystyna będzie wywoływało pozytywne skojarzenia, u innej - wręcz przeciwnie. Niektóre imiona po pierwsze błyskawicznie przywołują skojarzenia z konkretnymi osobami (np. publicznymi), po drugie z danymi cechami charakteru (np. imię dziadka, który całe życie był spokojny i rozważny).

"Małgośka - mówią mi"

Pójść można dalej: jak Zosia, to samosia, jak Ala, to na pewno ma kota. Ale też: jak Ela, to straciła przyjaciela, jak Małgośka, to "oj głupia ty", jak Ewka, to "tu miejsca brak, na twe babskie łzy". Monika? Była OK. A z Andzią życie będzie łatwiejsze. I tak dalej, i tym podobne... Brzmi jak żart? Zapytajcie więc jakąś Alę, ile razy usłyszała pytanie, czy ma kota i jak dalej potoczyła się rozmowa z nowo poznaną osobą. Dokładnie to nazywane jest konotacyjnym znaczeniem imion i każdy z nas dane imię odbiera po swojemu. Choćby młodsze pokolenie, które może nie kojarzyć klasycznych polskich piosenek.

Psychologowie dostrzegają więcej trendów związanych z imieniem, które bardziej lub mniej bezpośrednio wpływają na nasze życie. Choćby taki, że imiona długie, jak np. Aleksandra czy Magdalena sprzyjają sukcesowi w życiu zawodowym i podnoszą szanse na zrobienie kariery. Jednocześnie krótsze bądź zdrobnienia, jak Ola czy Ewa, powodują skrócenie dystansu i szybsze nawiązywanie relacji.

Jeśli chcemy więc błyskawicznie nawiązać nową znajomość, pomóc może nam w tym naszyjnik z imieniem - tego rodzaju produkty znajdziemy w propozycjach jubilera Apart. Imię w dużej mierze może bowiem decydować (i często decyduje!) o stosunku do danego człowieka - sympatii, antypatii bądź obojętności.

No to... jak masz na imię?

Prezentacja partnera

Zobacz inne treści