Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Kolejną odpowiedzią na pytanie, które zadaje sobie każda para organizująca przyjęcie weselne, brzmi: to zależy. Od czego konkretnie? Od wielu najróżniejszych czynników, takich jak liczba zaproszonych gości, region Polski, wybór sali weselnej, menu i wielu innych. Z pewnością jest jednak drożej niż przed laty. Inflacja, zmiany gospodarcze, spadek dostępności kluczowych dla branży materiałów... Wszystko to oznacza większe koszty dla organizatorów, a co za tym idzie - wyższe ceny usług.

W 2023 r. wesela zdominuje minimalizm

Reklama

Choć obecnie nie obowiązują żadne pandemiczne restrykcje, wpływ koronawirusa na weselne trendy pozostaje widoczny. Mimo że można zapraszać dowolną liczbę osób, coraz więcej par decyduje się na organizację kameralnych przyjęć. Urządzanie wesel w węższym gronie rodziny i najbliższych przyjaciół należy uznać za dominującą modę w 2023 r.

Ile "za talerzyk"?

Średnia cena "za talerzyk" w 2023 r. wynosi ok. 300 zł. To oczywiście kwota przybliżona, ponieważ bez trudu znajdziemy miejsca (przede wszystkim w dużych miastach), gdzie bardziej lub mniej znacząco przekroczy ona 400 zł. Bez wątpienia to największy wydatek ślubno-weselny i jeśli zatrzymamy się przy kwocie 300 zł, za wesele dla stu osób zapłacimy więc 30 tys. zł. Warto jednak pamiętać, iż atrakcyjna na pierwszy rzut oka cena "za talerzyk" może w praktyce okazać się złudna. Dlaczego? Ponieważ najczęściej nie obejmuje ona słodkich przekąsek, tortu, szampana oraz innych alkoholi.

Zespół weselny lub DJ...

Zespół weselny w 2023 r. to koszt ok. 6-7 tys. zł. Znalezienie oferty poniżej tej kwoty może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Warto ponadto pamiętać, że cały czas mówimy o cenie uśrednionej. To, ile ostatecznie zapłacimy, zależy od renomy zespołu oraz liczby członków, którzy wchodzą w jego skład.

Wynagrodzenie dla kapeli weselnej dzielone jest bowiem pomiędzy każdego z nich, można zatem założyć, że im więcej osób w składzie, tym wyższa będzie cena. Z tego powodu tańszą opcją pozostaje DJ - tutaj prawdopodobnie uda się znaleźć opcję poniżej 5 tys. zł.

...fotograf, kamerzysta, samochód, dekoracja, makijaż i fryzura

Zdjęcia oraz materiał wideo z wesela to pamiątka na całe życie - ważne jest więc wybranie sprawdzonych usługodawców. Zarówno profesjonalny fotograf, jak i kamerzysta, to koszt od 3 tys. w górę.

Reklama

Kolejne 2-3 tys. to wypożyczenie ślubnego samochodu (jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy wykorzystać własne auto), a dekoracja - od 2 do 5 tys. zł (w zależności od bogactwa aranżacji). Makijaż oraz fryzura ślubna panny młodej? Tysiąc złotych powinno wystarczyć. Wiele par młodych decyduje się też na dodatkowe atrakcje, takie jak fotobudka czy barek z drinkami. To jednak elementy, które w znacznym stopniu podnoszą koszt wesela.

Suknia ślubna, garnitur i dodatki

Suknia ślubna to bez wątpienia najważniejszy atrybut każdej przyszłej żony. W popularnych sieciówkach znajdziemy kreacje do tysiąca złotych. Natomiast cena podstawnego garnituru ślubnego zaczyna się od 800 zł. Górne granice? Nie istnieją.

Sama suknia ślubna to jednak nie wszystko. Aby stylizacja była kompletna, zapominać nie można o dodatkach. Oferty sklepów pozostają w tym zakresie bardzo bogate i zróżnicowane. Przykładowo na Apart.pl znajdziemy kolczyki ze złota z szafirami i diamentami czy naszyjniki ze srebra z barwnymi kamieniami. Ale też łańcuszki, pierścionki, zawieszki oraz bransoletki. Wszystko w specjalnych ślubnych liniach i stylach: od glamour, poprzez vintage i boho, a kończąc na klasyce i minimalizmie.

Reklama

O jakich dodatkach powinni pomyśleć mężczyźni? Elegancki wygląd z pewnością zapewnią spinki do mankietów. Część stylistów uważa wręcz, że to niezbędny element ślubnej garderoby. Godne uwagi są zwłaszcza złote spinki do mankietów z diamentami. I najważniejsze: obrączki. Te muszą być nie tylko efektowne, ale również... praktyczne. Z tego powodu marka Apart kładzie duży nacisk zarówno na ich wygląd, jak i wygodę, dopasowanie oraz wysoką jakość użytych metali szlachetnych.

Najniższa kwota, jaką trzeba przeznaczyć na organizację wesela w 2023 r.? Zejście poniżej 40 tys. z pewnością będzie trudne - nawet jeśli zdecydujemy się na zaproszenie jedynie najbliżej rodziny i przyjaciół oraz zrezygnujemy z większości "nadprogramowych" atrakcji. Natomiast średnia kwota, którą trzeba przeznaczyć na organizację wesela, to ok. 50-60 tys. zł. Górnej granicy nie ma - ogranicza nas jedynie budżet i wyobraźnia.


Artykuł z ekspozycją partnera

Zobacz inne treści